Enerji Kimlik Belgesi

2011 yılından bu yana özenli çalışmalarıyla sektörün öncülerinden olan MTH, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olup çalışmalarına güvenilir bir şekilde devam ediyor.

Enerji Kimlik Belgesi

Nedir?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, gereksiz enerji tüketiminin önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren bir belgedir.

Yaşamımızda kullandığımız teknolojik cihazların örneğin buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalarda ya da klimalardaki gibi enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar oluşmaktadır. A sınıfı en verimli seviyeyi, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir.

Yeni bina olarak adlandırılan 2011 yılı sonrası yapılmış veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve yapılmalıdır. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan 2011 yılı sonrası yapılmış veya yapımı devam eden binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır.

2011 yılı öncesi Mevcut binalar olarak adlandırılan yapılar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Mevcut binalar halihazırdaki cephe ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi parametrelerine bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıf Enerji Kimlik Belgesi alabilmektedir.

Kimler Düzenleyebilir?

Uzman ve yetkin mühendisleri tarafından kanun ve yönetmelikler çerçevesinde İlgili Bakanlıkların Enerji kimlik belgesi düzenlemek üzere yetki belgesi verdiği firmalar tarafından Enerji Kimlik Belgesi düzenlenebilmektedir.

Nasıl Alınır?

01.01.2020 Tarihi İtibari İle Konutların Satılması Yada Kiraya Verilmesini Etkileyecek Olan Enerji Kimlik Belgesi Düzenlenebilmesi İçin Gerekli Evrak Ve Yapılması Gereken İşlemler Şu Şekildedir;

  • Yapı Ruhsatı
  • Mimari Projesi
  • Mekanik Sistemleri Projesi
  • Elektrik Sistemleri Projesi
  • Isı Yalıtım Raporu

2011 Yılı Öncesi İnşaa Edilmiş Mevcut Bina Kategorisinde Değerlendirlen Yapılarda Yukarıda Belirtilen Belgelere İlave Olarak Tarafımızdan Termal Kamera İle Yapının Termal Isı Görüntülemelerinin Yapılması Gerekmektedir.

Belirtilen Projelerin Ve Belgelerin Bulunamaması Halinde Farklı Mühendislik Uzman Mühendis Kadroları Tarafından Binanızın  Bulunduğu Mahale Gelinip Gerekli Ölçüm Çalışmaları Yapılarak Enerji Kimlik Belgesi Modellemesi Yapılabilmesi İçin Yapınızına Ait Mimari Roleve Projeleri , Elektrik Ve Mekanik Projeleri Yapı Ölçüleri Alınarak Oluşturulmakta ,Termal Isı Görüntüleri Doğrultusunda En Doğru Şekilde Gerçek Performanslı  Enerji Kimlik Belgesi Oluşturulmaktadır.

Dikkat !

2011 Yılı Öncesi İnşaa Edilmiş Mevcut Bina Kategorisinde Değerlendirilen Yapılara Düzenlenecek Tüm Enerji Kimlik Belgeleri İçin Yapının Yerinde Mutlaka

‘TERMAL KAMERA İLE ISI VE SICAKLIK GÖRÜNTÜLEMESİ ’ Yapılması Gerekmektedir.

Termal Görüntüleme Yapılmamış Ve Tarafınıza Fotoğrafları Ve Önerileri Sunulmamış Enerji Kimlik Belgeleri Gerçek, Doğru Performans Verilerini Yansıtmamaktadır.

Çözüm Ortağı Partnerimiz İle Gerçekleştirilen 2011 Öncesi Yapılara Düzenlenen Bütün Enerji Kimlik Belgesi İşlemlerimizde Termal Isı Görüntülemeleri Yapılmakta, Termal Görüntü Yapılmadan EKB Düzenlenmemektir.

Merkez
Ofisimiz
Yavuz Selim, Mehtap Sk. 5/A, 34220
Esenler/İstanbul
Konumumuz
Bizi nerede bulabilirsiniz?
https://www.mth.com.tr/wp-content/uploads/2020/09/turkey-harita.png
Takipte Kalın
Sosyal Medya Bağlantıları
Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Merkez
Ofisimiz
MTH Mimarlık Olarak Mekânların Mimari Projeden Uygulamaya Kadar Her Aşamasında Mimari Disipline Uygun Çözümler Üretiyoruz.
Konumumuz
Bizi nerede bulabilirsiniz?
https://www.mth.com.tr/wp-content/uploads/2020/09/turkey-harita.png
Takipte Kalın
Sosyal Medya Bağlantıları
Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
İstanbul Web Tasarım
Translate »